Rosja może zgodzić się na naziemny tranzyt przez swoje terytorium ładunków wojskowych dla sił wszystkich krajów NATO w Afganistanie, w tym USA – poinformował dziennik „Wiedomosti”, powołując się na źródło w rosyjskim resorcie obrony. Zgodę na tranzyt broni i sprzętu wojskowego przez terytorium Rosji otrzymały już Francja, Niemcy i Hiszpania.

Ze Stanami Zjednoczonymi istnieje porozumienie w sprawie tranzytu ładunków niewojskowych, ale wkrótce wolno im będzie transportować także ładunki wojskowe, w tym sprzęt, jednak nie amunicje - pisze gazeta. Decyzja polityczna w tej sprawie została już przez Moskwę praktycznie podjęta - dodaje dziennik.

„Wiedomosti” zaznaczają, że chodzi o tranzyt ładunków dla tej części wojsk amerykańskich w Afganistanie, które wchodzą w skład kontyngentu NATO. Jak wyjaśnia gazeta, część wojsk USA działa bowiem w Afganistanie w ramach odrębnego programu, walcząc z Al-Kaidą.

Gazeta przypomina, że porozumienie o współpracy Rosji i Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie Afganistanu osiągnięto na szczycie NATO w Bukareszcie w ubiegłym roku.