Stany Zjednoczone nie zamierzają utrzymywać „długoterminowej” obecności wojskowej w Afganistanie, mimo ostatniej decyzji o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do tego kraju - oświadczył amerykański prezydent w wywiadzie dla telewizji PBS. Jedną ze spraw, które - jak uważam - powinniśmy zakomunikować Afganistanowi, jest to, że nie mamy żadnego interesu, ani aspiracji pozostawania tam długo - zaznaczył Barack Obama.

31 sierpnia 2010 roku zakończy się amerykańska misja bojowa w Iraku – zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Deklaracja padła podczas przemówienia Obamy w bazie wojskowej Camp Lejeune w Karolinie Północnej. czytaj więcej

Obama na krótko przed tym wywiadem zapowiedział wycofanie większości amerykańskich żołnierzy z Iraku i skupienie wysiłków na walce z talibami i Al-Kaidą w Afganistanie. Wkrótce do tego kraju ma zostać przerzuconych dodatkowych 17 tysięcy żołnierzy, którzy wesprą stacjonujących tam wojskowych. Obecnie w Afganistanie przebywa 38 tys. amerykańskich żołnierzy.

Decyzja wysłania dodatkowych żołnierzy do Afganistanu spotkała się z krytyką niektórych ugrupowań na lewym skrzydle Partii Demokratycznej. Obawiają się one, że zwiększenie amerykańskiego zaangażowania w tym kraju może doprowadzić do sytuacji przypominającej wojnę w Wietnamie.