Moskwie tak bardzo nie podobało się stanowisko NATO wobec konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, że postanowiła zerwać współpracę z paktem. Rosja zdecydowała się na chwilę obecną zamrozić wszelką współpracę wojskową z NATO i jego sojusznikami - napisał na swojej stronie internetowej norweski resort obrony, powołując się na źródła rosyjskie.

Sekretarz stanu przy ministerstwie obrony Espen Barth Eide powiedział, że przedstawiciele rosyjskiego MSZ telefonicznie poinformowali o tych planach ambasadę Norwegii w Moskwie.

Rosyjski ambasador przy NATO Dmitrij Rogozin zapewnił, że decyzje Moskwy o zawieszeniu współpracy z Sojuszem nie dotyczą „przyszłości i całego świata, lecz mają charakter tymczasowy i regionalny”. Całkowite ograniczenie kontaktów nie leży w niczyim interesie - zauważył.

Rogozin wyjaśnił, że Rosja nie zamierza m.in. zrywać współpracy z NATO w sprawie Afganistanu. We wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw NATO dalszą współpracę z Moskwą uzależnili od wypełnienia przez Rosję postanowień sobotniego porozumienia pokojowego z Tbilisi, przewidującego m.in. wycofanie rosyjskich wojsk z Gruzji.