Moskwa szykuje odpowiedź na amerykańską tarczę antyrakietową w Polsce i Czechach – zapowiedział minister spraw zagranicznych Rosji. W wywiadzie dla telewizji „Rossija” Siergiej Ławrow po raz kolejny powtórzył, że Rosja widzi zagrożenie w ulokowaniu tarczy w Europie Wschodniej.

Obowiązkiem wojskowych, obowiązkiem dowództwa jest zagwarantowanie możliwie skutecznej odpowiedzi na dowolne zagrożenia - oznajmił Ławrow.

Na początku września Ławrow określił amerykańską tarczę antyrakietową jako „czerwoną linię” dla Moskwy. Według niego ta „czerwona linia” to sytuacja realnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego ładu.

W styczniu Stany Zjednoczone zaproponowały Polsce i Czechom rozmieszczenie na ich terytorium elementów tarczy antyrakietowej. W Czechach miałaby powstać baza radarowa, a w Polsce - wyrzutnie rakiet przechwytujących. Waszyngton utrzymuje, że system jest konieczny do obrony przed nieobliczalnymi państwami, jak Korea Północna czy Iran.

Rosja od początku uważa, że tarcza stanowi dla niej zagrożenie i niedopuszczalne jest rozmieszczenie elementów systemu na terenie państw byłego bloku wschodniego.