Stosunki Rosji i Polski w sferze handlu artykułami rolno-spożywczymi obecnie "pozostają bez zmian" - oświadczył w piątek rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew. Była to odpowiedź na pytanie o możliwość zniesienia zakazu importu polskiego mięsa w czasie szczytu Rosja-UE w Samarze, 18 maja.

Oczekiwania Unii Europejskiej okazały się większe od tego, co my w konsekwencji zaoferowaliśmy - podkreślił Gordiejew na konferencji prasowej w Kazaniu. Dodał, że dla Rosji najważniejsze jest zapewnienie jakości i bezpieczeństwa importowanych na rynek rosyjski produktów mięsnych.

Minister zauważył, że w celu rozwiązania sporu został już zrobiony pierwszy krok - 1 maja Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zezwoliła na dostawy z Polski do Rosji bydła rasowego.

W przesłanym Komisji Europejskiej liście Rosja potwierdza, że na razie nie widzi warunków do zniesienia embarga na polskie produkty rolne - poinformował rzecznik Komisji Philip Tod. Komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu otrzymał list od ministra rolnictwa Rosji Aleksieja Gordiejewa, w którym całkowicie potwierdził on stanowisko rosyjskich władz wyrażone podczas rozmów na Cyprze 22 kwietnia - powiedział Tod.

Podczas tamtego spotkania, Gordiejew poinformował Kyprianu, że nie ma warunków do zniesienia embarga, bowiem nierzetelne polskie firmy pośredniczące nie zostały wciąż wykluczone z relacji handlowo-gospodarczych Polska-Rosja, a z terytorium Polski mogą napływać złej jakości, nie nadające się do spożycia produkty mięsne z krajów trzecich. Rosyjski minister ponowił apel o przeprowadzenie kolejnych inspekcji w zakładach mięsnych w Polsce.

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ oświadczył, że Rosja nie jest w stanie ustalić konkretnego terminu zniesienia zakazu importu polskiego mięsa, czego oczekuje od niej UE. Nie możemy zaakceptować żądania, by ustalić konkretną datę zniesienia embarga na polskie mięso - podkreślił dyrektor departamentu współpracy z Europą Sergiej Riabkow.

Federacja Rosyjska wprowadziła embargo w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska usunęła uchybienia, Rosja jednak nie zniosła embarga. W związku z tym od listopada 2006 roku Warszawa blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy.