Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu, który spotkał się w sobotę na Cyprze z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem, powiedział, że rozmowy przebiegają w "bardzo dobrej atmosferze". Głównym ich tematem jest rosyjskie embargo na import polskiego mięsa.

To złożone zagadnienia. Dyskusja przebiega w bardzo dobrej atmosferze i życzliwości - oświadczył Kyprianu. Dążymy do znalezienia rozwiązania, ale jeszcze nie skończyliśmy(...). Rozpoznaliśmy problemy, rozpoznaliśmy obszary, na których musimy się skoncentrować, i teraz to kwestia uzgodnienia procedury i kroków, jakie należy poczynić, by rozwiązać problem tak szybko, jak to możliwe - mówił unijny komisarz. Dodał, że rozmowy będą kontynuowane w niedzielę rano.

Gordiejew powiedział, że na bazie negocjacji obaj rozmówcy próbują zidentyfikować rozwiązania.

Przedstawiciele Unii Europejskiej w Brukseli powiedzieli przed spotkaniem, że są optymistyczni co do możliwości przekonania Rosji do zniesienia zakazu importu polskich produktów. Mamy wiele nadziei, ale trzeba będzie poczekać - oświadczył jeden z unijnych dyplomatów, dodając, że są bardzo pozytywne sygnały.

W środę Komisja Europejska odpowiedziała na wątpliwości Rosji po przeprowadzonych w lutym wspólnych inspekcjach weterynaryjnych w Polsce. KE wyraziła nadzieję, że to wystarczy, by przekonać Rosję do zniesienia embarga.

Rosja wprowadziła zakaz importu części polskiej żywności w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. W konsekwencji trwającego embarga Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją.