Przelotne i bez wymiany zdań - takie miało być pierwsze od czerwca spotkanie twarzą w twarz prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamy i Władimira Putina. Tak przekazało źródło we władzach USA. Panowie spotkali się na szczycie organizacji APEC w Pekinie.

Teoretycznie przywódcy USA i Rosji mieli krótką chwilę na zamienienie paru zdań, gdy przez kilka minut czekali na wspólne zdjęcie szefów państw i rządów uczestniczących w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - relacjonował dziennikarz, który z bliska przyglądał się całej scenie.

Jednak wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji uciął spekulacje o rozmowie prezydentów, podkreślając, że było to jedynie "przelotne spotkanie, podczas którego nie było czasu na dyskusję o (jakichkolwiek) kwestiach".

Agencja dpa podała, że źródła w amerykańskiej delegacji na szczyt nie wykluczają spotkania Obamy i Putina we wtorek.

Prezydenci USA i Rosji spotkali się twarzą w twarz w Pekinie po raz pierwszy od czerwca, gdy obaj uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii. Media zastanawiały się, czy przywódcy wykorzystają tę okazję, by porozmawiać o kryzysie na wschodniej Ukrainie, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści walczą z siłami ukraińskimi, wysłanymi przez cieszący się poparciem Zachodu rząd w Kijowie.

(abs)