Prawie pół miliarda euro na poprawę bezpieczeństwa energetycznego dostanie z unijnej kasy Polska - dowiedziała się korespondentka RMF FM. Do tej pory finansowaniu projektów energetycznych z niewykorzystanych pieniędzy z zeszłego roku sprzeciwiała się grupa krajów z Niemcami na czele.

Komisja Europejska, by przekonać niezadowolonych, czyli poza Niemcami Francję, Włochy i Holandię, dodała im pieniędzy i zwiększyła liczbę projektów, kosztem m.in. Polski. Jeszcze kilka dni temu rząd w Warszawie był z tego niezadowolony. Natomiast dzisiaj Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich powiedział naszej korespondentce, że ta lista w obecnym kształcie jest do zaakceptowania. Polska zyskuje na tej liście 470 milionów, jeśli chodzi o zysk netto:

Najwyraźniej Polska uznała, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Poza instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowni w Bełchatowie, Bruksela sfinansuje gazoport w Świnoujściu i gazociąg, który będzie tłoczył gaz z Norwegii do Polski.