Polska nie wyklucza weta wobec członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Powód? Sztuczne zaniżanie przez Moskwę taryf kolejowych. Z tego powodu cierpią polskie porty w Szczecinie, czy Gdańsku oraz porty w krajach bałtyckich.

Minister transportu Jerzy Polaczek zagroził wetem, jeśli Rosja nie zaprzestanie dyskryminujących praktyk. Jest to nasz warunek polityczny, który stawiamy w kontekście przystąpienia Rosji do WTO. Nie jest to tylko odosobnione stanowisko Polski. Myślę, że w tej sprawie podobne poglądy będą miały również inne kraje - mówi Polaczek.

Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Power przyznał w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginion, że teoretycznie Polska może zablokować członkowstwo Rosji w Światowej Organizacji Handlu, ponieważ będąc jej członkiem, ma prawo weta. Jednak Unia Europejska stara się w WTO mówić jednym głosem, a weto Polski oznaczałoby wyłamanie się ze wspólnego stanowiska.

Wstępna zgoda Unii na członkowstwo Rosji już jest, ale - jak przyznał Power – ostateczna akceptacja uzależniona jest m.in. od rozwiązania sprawy taryf kolejowych.