Do Libanu wreszcie zaczęła płynąć międzynarodowa pomoc humanitarna. Jednak ofiary zbrojnego konfliktu między Izraelem a Hezbollahem są także po drugiej stronie. Jedyną organizacją, która pomaga cywilom z ostrzeliwanego rakietami północnego Izraela jest Polska Akcja Humanitarna.

Polska Akcja Humanitarna jako jedyna międzynarodowa organizacja pomogła libańskim uchodźcom w obozach w Dżibejl kolo Bejrutu. Koczuje tam ponad 20 tysięcy ludzi - powiedziała nam przebywająca teraz na Bliskim Wschodzie szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska. czytaj więcej

Cała pomoc organizacji międzynarodowych skupiła się na Libanie. My oczywiście też byliśmy w Libanie, w rejonach bardziej oddalonych, gdzie byliśmy jedyną międzynarodową organizacją. Nikt natomiast nie wpadł na pomysł, aby pomagać stronie izraelskiej, żeby w ogóle pojechać na stronę izraelską i zobaczyć jak tam jest - powiedziała radiu RMF FM Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśliła, że w izraelskich miasteczkach na północy kraju, ludzie dziękowali za sam fakt, że konwój tam dotarł. Mam nadzieję, że ta nasza wizyta tam, też przyczyniła się do zmiany myślenia o Polsce. Nie chcę powiedzieć, żeby ktoś tam o Polsce źle myślał, ale na pewno ten fakt, że okazaliśmy im solidarność, to jest coś co długo i pozytywnie zapamiętają - stwierdziła Ochojska.