W środę wynagrodzenia ma otrzymać grupa 48 robotników z Polski, zatrudnionych na budowie obiektów turystycznych w miejscowości Eyne na południowym zachodzie Francji. Polacy nie otrzymywali wypłat od 2,5 miesiąca.

Grupa 48 robotników z Polski, zatrudnionych na budowie obiektów turystycznych w miejscowości Eyne na południowym zachodzie Francji, od 2,5 miesiąca nie dostaje wynagrodzenia. Od tygodnia Polacy pozostają na utrzymaniu lokalnych władz. czytaj więcej

Poinformowaliśmy inspekcję pracę. Właściciel jest za granicą na urlopie w Stanach Zjednoczonych, ale żandarmeria ściągnęła wiceszefa tej firmy. Wiceszef obiecał wszystkim wypłacić pensje do środy - powiedział RMF FM Roman Adamczyk, polski wicekonsul w Lyonie.

Polscy robotnicy od tygodnia pozostają na utrzymaniu lokalnych władz, które opłaca noclegi i wyżywienie.

W Eyne pracowało w sumie około 70 robotników z Polski. 20 z nich wróciło już do kraju, w tym 8 bez pieniędzy. Reszta została, by żądać wypłacenia pensji. Część z nich nie ma jednak umów o prace.

Francja przyjmuje liczną grupę pracowników sezonowych z Polski, zatrudnianych głównie w rolnictwie. Ich liczbę ambasada RP we Francji ocenia na 7 tysięcy, a francuskie źródła związkowe - na 22 tysiące.