Prawie 3/4 Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii chce zostać w tym kraju na stałe. To wynik sondażu przeprowadzonego na Wyspach wśród ponad pół tysiąca polskich imigrantów. Przeprowadzili go wspólnie ośrodek badawczy Ipsos i organizacja polonijna, Polish City Club.

Polacy nie tylko chcą w Wielkiej Brytanii mieszkać. 40 procent ankietowanych zamierza ubiegać się o brytyjski paszport, by formalnie stać się Brytyjczykami.

Polskich imigrantów nie interesuje wyłącznie dobrze płatna praca. Sondaż ustalił, że nasi rodacy na Wyspach chętnie angażują się w życie polityczne i działanie charytatywne. Pracę społeczną bierze pod uwagę prawie 60 proc. Jest to jednym z czynników wskazujących na wysoki stopień integracji z brytyjskim społeczeństwem i przejawem świadomości obywatelskiej.

46 procent ankietowanych już zaangażowało się w lokalne projekty i inicjatywy. Jak zauważa prezes Polish City Club, Dorota Zimoch, na zbliżających się wyborach mogliby skorzystać zarówno polscy imigranci, jak i brytyjscy politycy. Organizacja ta zrzesza polskich imigrantów pracujących w specjalistycznych zawodach. W istocie, prawie połowa przebywających na Wyspach Polaków zamierza właśnie tu zagłosować w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wielu ankietowanych zgłosiło gotowość poparcia brytyjskich, a nie polskich posłów. To również jest przejawem rosnącego zainteresowania lokalną polityka i integracji z brytyjskim społeczeństwem.

(j.)