Powrót do kraju ponad dwóch milionów Polaków żyjących za granicą byłby zbawieniem dla polskiej gospodarki. Problem w tym, że rządzący nie mają żadnych pomysłów na to, jak zachęcić młodych ludzi do tego, by żyli i pracowali nad Wisłą.

Jedyne, co politycy robią, to przy okazji kampanii wyborczych przypominają sobie o Polakach mieszkających w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Odwiedzają ich, publikują apele zachęcające do powrotu. Nie przedstawiają jednak żadnych konkretnych strategii, które miałyby przyciągnąć emigrantów.

Kilka lat temu powstał rządowy portal internetowy powroty.gov.pl Emigranci mogą na nim znaleźć oferty urzędów pracy i informacje o tym, jak żyje się w Polsce. To jednak wciąż zbyt mało.

Polska gospodarka zwłaszcza teraz potrzebuje ludzi do pracy, szczególnie tych młodych i wykształconych. Ci jednak nie widzą dla siebie szans na rozwój w kraju i coraz częściej decydują się na naukę i pracę za granicą. Aż 70 procent tegorocznych maturzystów rozważa wyjazd z Polski w celach zarobkowych, a 13 procent chce studiować za granicą! To wyniki badań socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Więcej o tych badaniach przeczytasz TUTAJ!