Zabójstwo 64-letniej psychiatry, do którego doszło w środę na Gotlandii podczas festynu z udziałem polityków, zostało zakwalifikowane jako przestępstwo o charakterze terrorystycznym - poinformowała szwedzka prokuratura.

Jako podano w komunikacie, aresztowany 32-letni Theodor Engstroem, który śmiertelnie ugodził kobietę nożem, podejrzany jest o również o przygotowania do zabicia innych osób. Śledztwo w tej sprawie przejęły szwedzkie służby specjalne SAPO.

Wcześniej media podały, powołując się na adwokata mężczyzny, że celem nożownika było zabicie wysoko postawionych osób. Jego ofiarą jest Ing-Marie Wieselgren, koordynator ds. leczenia psychiatrycznego szwedzkiego Stowarzyszenia Gmin i Regionów (SKR). Lekarka w prasie często wypowiadała się na temat zdrowia psychicznego.

Według prokuratury podejrzany o zabójstwo mężczyzna jest chory psychicznie, w chwili dokonania ataku był pod wpływem narkotyków. Celem była "psychiatria", z której jako pacjent nie był zadowolony.

W ubiegłym tygodniu w Visby na Gotlandii odbywał się tradycyjny polityczny Tydzień Almedalen (od nazwy parku) zwany świętem demokracji. Politycy uczestniczą wtedy w debatach, a także spotkają się z wyborcami.