33-letni mężczyzna, który w środę śmiertelnie ugodził nożem 60-letnią kobietę podczas festynu z politykami na Gotlandii, cierpi na chorobę psychiczną, był pod wpływem narkotyków - podała szwedzka prokuratura. Ofiarą jest znana lekarz psychiatra.

Według prokurator Petry Goetell, nożownik przyznał się do winy. Złożył ogólne wyjaśnienie, iż jego celem była "psychiatria".

Jak przekazał szwedzki Związek Gmin oraz Regionów (SKR), ofiarą śmiertelną ataku jest lekarz psychiatra Ing-Marie Wieselgren, która pełniła w tej organizacji funkcję koordynatora ds. leczenia psychiatrycznego. Kobieta często wypowiadała się w mediach na temat zdrowia psychicznego.

Goetell oświadczyła, że "na chwilę obecną nie są brane pod uwagę powiązania podejrzanego z Nordyckim Ruchem Oporu (NMR)". Wcześniej o takich związkach informowała gazeta "Expressen".

W Visby na Gotlandii trwa tradycyjny polityczny Tydzień Almedalen (od nazwy parku) zwany świętem demokracji podczas, którego politycy uczestniczą w debatach, a także spotkają się z wyborcami. Ofiara nożownika była w drodze na seminarium.