​Zmarł emerytowany watykański sekretarz stanu, 94-letni kardynał Angelo Sodano - podał religijny portal Il Sismografo, powołując się na różne źródła w Watykanie. Jak ujawnił, purpurat był chory na Covid-19, który nałożył się na inne choroby współistniejące.

Kardynał Sodano był dziekanem Kolegium Kardynalskiego i byłym wieloletnim współpracownikiem św. Jana Pawła II jako sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Urząd ten pełnił także przez ponad rok pontyfikatu Benedykta XVI, do września 2006.

W 2019 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Życiorys Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d'Ast, 2-tysięcznej miejscowości w północnych Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 września 1950 r. Następnie zlecono mu nauczanie teologii dogmatycznej w seminarium diecezjalnym oraz duszpasterstwo młodzieży akademickiej.

W 1959 r. został powołany do służby w strukturach Kościoła - pełnił funkcję sekretarza Nuncjatury Apostolskiej w Ekwadorze i Urugwaju. Od 1968 r. przez 10 lat pracował w ówczesnej Radzie Publicznych Spraw Kościoła. 30 listopada 1977 r. papież Paweł VI mianował Nuncjuszem Apostolskim w Chile. Tam pracował przez 10 lat.

23 maja 1988 r. Jan Paweł II powołał Angelo Sodano na stanowisko sekretarza ówczesnej Rady Publicznych Spraw Kościoła, a 1 marca 1989 r. Sodano objął urząd sekretarza ds. relacji z państwami.

Na konsystorzu 28 czerwca 1991 r. abp Sodano został mianowany kardynałem, a następnego dnia powierzono mu funkcję sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.