Kate Winslet, Angelina Jolie, Meryl Streep, Anne Hathaway i Melissa Leo będą walczyć o złoty posążek w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Kate Winslet -The Reader. Zaklinacz słów. Winslet to jedna z najpopularniejszych, najdojrzalszych i najbardziej podziwianych współczesnych aktorek. Na swoim koncie ma już pięć nominacji do Oscara. Być może dzięki udziałowi w "Zaklinaczu słów" wreszcie uda jej się zdobyć upragnioną statuetkę. "The Reader" to rozgrywająca się współcześnie w Niemczech historia mężczyzny, który wraca wspomnieniami do czasów tuż przed drugą wojną światową. Przeżył wówczas erotyczne przebudzenie dzięki potajemnemu romansowi ze starszą od siebie kobietą.

Angelina Jolie - Oszukana. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie trzy Złote Globy i Oscara. W 2000 r. magazyn "People" umieścił jej nazwisko pośród 50 najpiękniejszych ludzi świata. Udział w "Oszukanej" Clinta Eastwooda potwierdza, że na wszystkie te wyróżnienia w pełni zasługuje.
Meryl Streep - Wątpliwość. Jedna z najwybitniejszych aktorek współczesnego kina. Meryl Streep jest laureatką 12 nominacji do Oscara, a samą statuetkę odebrała dwa razy. Za rolę w filmie "Wątpliwość" nominowana jest także do szeregu innych nagród. Fabuła filmu oparta jest na broadwayowskiej sztuce "Doubt". Siostra Aloysius, zakonnica zarządzającą katolicką szkołą w Nowym Jorku, oskarża pewnego księdza o molestowanie seksualne jednej z uczennic. Oskarżenie staje się zaczątkiem dyskusji o winie i niewinności.
Anne Hathaway - Rachel Getting Married. Młoda kobieta Kym (Anne Hathaway) po 10 latach rehabilitacji powraca do rodzinnego domu na ślub siostry Rachel (Rosemarie Dewitt). Od zawsze była czarną owcą w dysfunkcyjnej rodzinie. Jej przyjazd wywoła wiele nieprzewidzianych sytuacji podczas wesela. Kym stanie się katalizatorem napięć między poszczególnymi członkami rodziny.
Melissa Leo - Frozen River. W reżyserskim debiucie Courtney Hunt, Melissa Leo wciela się w postać samotnej matki, która mimo wielu przeciwności losu próbuje samotnie wychować dziecko. To pierwsza w jej karierze nominacja do Oscara. Film został nagrodzony Nagrodą Jury podczas Festiwalu Filmowego w Sundance.