Lider zespołu Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka wraz z trzema członkami grupy nie zostali wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych. Jak poinformował „Tygodnik Podhalański”, muzycy zostali cofnięci przez oficerów imigracyjnych na lotnisku w Chicago bez podania przyczyny.

Zespół Zakopower leciał do USA na wielki koncert dla amerykańskiej Polonii. Muzycy podzielili się na dwie ekipy – przelot pierwszej grupy samolotem LOT-u odbył się bez przeszkód. Z kolei Karpiel-Bułecka z resztą zespołu leciał liniami Lufthansy.

To nie pierwszy taki przypadek potraktowania polskich muzyków przez amerykańskie służby imigracyjne. W lipcu na koncert do Stanów Zjednoczonych wybierał się zespół Big Cyc. Wizy artystycznej nie dostał jednak Skiba, wiec koncert odwołano. We wrześniu wiz nie dostały także zespoły Lombard, Sztywny Pal Azji i Sidney Polak. W tych przypadkach pojawiły się jednak informacje, że zespoły znajdują się na czarnej liście służb imigracyjnych.

Odwołaniem kolejnego koncertu - zespołu Zakopower - oburzona jest Polonia, która czeka na występy polskich zespołów. Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski otrzymał maila od jednego z Polaków z Chicago. Pan Marek napisał: Najwyższy czas, by polskie służby dyplomatyczne wyjaśniły sprawę.