Sąd w Walencji, na wschodzie Hiszpanii, skazał na pół roku więzienia trójkę młodych mieszkańców miasta Chiva. Powodem jest oblanie farbą pomnika znanego torreadora, Enrique'a Ponce'a. Na monumencie sprawcy napisali m.in. słowo "morderca".

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że oskarżeni dopuścili się, niszcząc w 2017 roku pomnik torreadora, naruszenia "przepisu chroniącego historyczne kulturalne dziedzictwo" Hiszpanii, a dodatkowo naruszyli dobre imię Ponce'a.

Podczas rozprawy sędzia przypomniał, że trójka oskarżonych wymalowała również na drzwiach lokalnego kościoła w mieście Chiva, gdzie urodził się Ponce, słowa obrażające torreadora.

Oprócz wyroku odszkodowanie

Prowadzący sprawę sędzia nakazał też przywódcy grupy skazanych publiczne przeproszenie 48-letniego dziś torreadora za zniszczenie jego wizerunku, zapłacenie na rzecz Ponce'a 750 euro odszkodowania, a także poniesienie kosztów publikacji werdyktu w jednej z wychodzących w Chiva gazet.

Kim jest Enrique Ponce?

Enrique Ponce uchodzi za żyjącą legendę korridy. Pomimo licznych ran odniesionych w walce z bykami torreador wciąż, nieprzerwanie od 1986 roku, występuje na hiszpańskich arenach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z workiem na głowie dociskany do ziemi. Ujawniono szokujące nagranie