Przestępcy żerują na brytyjskim systemie świadczeń socjalnych, wykorzystując do tego celu inwalidów z Polski. Sprowadzają ich na Wyspy, następnie pomagają dopełnić formalności i uzyskać pomoc socjalną od państwa. Na koniec rekwirują część uzyskanych w ten sposób zapomóg. O procederze informuje dziennik „Daily Star”.

Według gazety, za oszustwami stoją romskie klany działające w obu krajach, doskonale znające brytyjski system świadczeń socjalnych i… doświadczone w jego nadużywaniu. Co więcej, gangi zmuszają inwalidów również do zaciągania oszukańczych pożyczek w bankach i wyrabiania kart kredytowych.

Sprowadzani do Wielkiej Brytanii inwalidzi otrzymują transport, zakwaterowanie i wikt, ale muszą podpisać dokumenty. Mówi się im, że dotyczą one formalności związanych z przekroczeniem granicy, ale według nas to umowy o spłacie pożyczki – mówi cytowany przez „Daily Star” Eugeniusz Dańczak, wójt gminy Dębnica Kaszubska.

Rzecznik słupskiej policji Jacek Bujarski zapewnia, że wszczęto już dochodzenie w tej sprawie, a ustalenia przekazano stronie brytyjskiej. Jak na razie pozostały jednak bez odpowiedzi.