Władze Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi przypominają, że Polański jest jednym z najwybitniejszych w świecie artystów sztuki filmowej. Jest także absolwentem łódzkiej uczelni i jej doktorem honoris causa.

Napisaliśmy oświadczenie, które mówi, że Roman Polański towarzyszy naszej uczelni, swoimi filmami, swoją przyjaźnią i życzliwością od lat. Dla dobra szkoły, dla dobra filmu światowego uważamy, że należy go jak najszybciej uwolnić z więzienia - mówił naszej reporterce rektor „filmówki” Robert Gliński:

Apel trafi do amerykańskiego ambasadora i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polański złożył dziś wniosek o zwolnienie z aresztu.

Roman Polański został zatrzymany w sobotę na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca Polańskiemu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt.