Syn byłego dyktatora Libii - Muammara Kadafiego - nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Kandydatura Saifa al-Islama została odrzucona przez Wysoką Komisję ds. Wyborów Krajowych.

Saif al-Islam znalazł się na liście 25 kandydatów wykluczonych z udziału w tych wyborach. Komisja podjęła taką decyzję ze względu na wcześniejszy wyrok sądowy dla syna byłego dyktatora. W ciągu najbliższych dni Saif al-Islam- tak jak i pozostali odrzuceni kandydaci - może odwołać się na drodze sądowej od decyzji komisji.

Skazany na śmierć, a następnie objęty amnestią

Saif al-Islam w 2015 roku został skazany na śmierć przez sąd w Trypolisie za brutalne stłumienie protestów przeciwko dyktaturze jego ojca. Później został objęty amnestią. 49-latek jest nadal poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości.

Pod koniec lipca, po latach nieobecności w przestrzeni publicznej, syn byłego dyktatora oświadczył w wywiadzie dla dziennika "New York Times", że rozważa swój powrót na scenę polityczną.

Syn dyktatora. Kadafi rządził 42 lata

Ojciec Saifa al-Islama od 1969 roku przez 42 lata sprawował faktycznie dyktatorską władzę nad Libią. W 2011 roku dyktatora obalono i zamordowano.

Przygotowywane z pomocą ONZ wybory prezydenckie mają się odbyć 24 grudnia.