Prezydent przybył z dwudniową wizytą do Gruzji. Jutro weźmie udział w uroczystościach z okazji gruzińskiego Święta Niepodległości. W Tblisi ma się spotkać się na śniadaniu z prezydentem Micheilem Saakaszwilim.

Kaczyński chce promować inicjatywy prowadzące do pokojowego rozwiązania sporu gruzińsko-rosyjskiego wokół Osetii Południowej i Abchazji. Prezydent przypomniał ostatnio, że Polska uznaje integralność terytorialną Gruzji, a Abchazja jest jej częścią.

Podczas czwartkowego spotkania w Rydze prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli Deklarację Ryską, w której pogratulowali Gruzji demokratycznych wyborów. Prezydenci, którzy spotkali się w stolicy Łotwy w drodze na szczyt energetyczny do Kijowa, podkreślili demokratyczny charakter gruzińskich wyborów oraz zwrócili uwagę na konieczność zachowania niezależności terytorialnej Gruzji.

W ubiegłym tygodniu po spotkaniu z prezydentem Gruzji w Jerozolimie, Lech Kaczyński powiedział, że NATO musi wykazać się wiarygodnością i w sposób jednoznaczny stwierdzić, że wszelkie akty agresji "spotkają się z reakcją".