Japońskim naukowcom udało się sprowadzić na ziemię kapsułę z próbkami pyłu z powierzchni asteroidy Ryugu. Teraz cenną przesyłkę z kosmosu trzeba bedzie odszukać na pustyni w Australii. Zebrane próbki mają pomóc w odpowiedziach na pytania o początki Układy Słonecznego.

Japońskim naukowcom udało się sprowadzić na ziemię kapsułę  z próbkami pyłu z powierzchni asteroidy Ryugu. Teraz cenną przesyłkę z kosmosu trzeba bedzie odszukać na pustyni w Australii. Zebrane próbki mają pomóc w odpowiedziach na pytania o początki Układy Słonecznego.
Wygenerowany komputerowo obraz oddzielenia kapsuły od sondy kosmicznej Hayabusa2 /JAXA / HANDOUT /PAP/EPA

Kapsuła z próbkami pyłu z powierzchni asteroidy Ryugu, która odłączyła się od japońskiej sondy Hayabusa 2, wylądowała w nocy z soboty na niedzielę na pustyni w południowej Australii - poinformowała japońska agencja badań kosmicznych JAXA.

JAXA poinformowała także, że odnaleziono kapsułę i teraz zostanie przewieziona do Japonii.


Japońska agencja wysłała w kosmos sondę Hayabusa 2 sześć lat temu. Celem misji było pobranie materiału z powierzchni asteroidy Ryugu. Naukowcy mają nadzieję, że badania próbek pyłu dostarczą wskazówek dotyczących początków Układu Słonecznego, który narodził się 4,6 mld lat temu, i początków życia na Ziemi.


Połowa materiału zostanie udostępniona m.in. naukowcom z agencji JAXA i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, a reszta zachowana do przyszłych badań w miarę postępu technologii analitycznej.