Miliarder Jeff Bezos poleciał w kosmos na pokładzie rakiety przedsiębiorstwa Blue Origin. Towarzyszyli mu brat Mark Bezos, pionierka kosmonautyki w USA Wally Funk, która w wieku 82 lat stała się najstarszą astronautką w historii, i 18-letni student fizyki Oliver Daemen: on z kolei został najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego. Wyprawa Bezosa była transmitowana na żywo w mediach społecznościowych: zapis transmisji znajdziecie w tym artykule!

Lot Jeffa Bezosa i jego towarzyszy odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, które miało miejsce 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Kosmiczna podróż trwała 11 minut, a załogowa kapsuła New Shepard wyniesiona została z pomocą rakiety Blue Origin na wysokość około 100 kilometrów.

Przed pokonaniem tej granicy, po 3 minutach od startu, kapsuła odłączyła się od samej rakiety, która wylądowała potem, wykorzystując silniki. Osoby na pokładzie New Shepard miały około 3 minut nieważkości - i potem wylądowały wraz z całą kapsułą na spadochronie.

Lot Jeffa Bezosa w kosmos: Zobaczcie transmisję!

Lot Jeffa Bezosa i jego towarzyszy w kosmos rozpoczął się o godzinie 15:12. Transmisję na żywo mogliście oglądać na naszej stronie:

Na pokładzie: miliarder i jego brat, 82-letnia pionierka kosmonautyki i 18-letni student

Najbardziej znanym pasażerem rakiety wyprodukowanej przez Blue Origin - przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, stworzone przez Bezosa w 2000 roku - był oczywiście sam Jeff Bezos: miliarder, założyciel i do niedawna szef Amazona, najbogatszy obecnie człowiek świata.

Jego majątek netto szacowany jest na ponad 200 miliardów dolarów, a w rankingach najbogatszych ludzi globu, przygotowywanych przez renomowany magazyn biznesowy "Forbes", Bezos od trzech lat plasuje się na szczycie: w 2018 roku zdetronizował Billa Gatesa.

W kosmos z miliarderem poleciała 82-letnia Wally Funk, pionierka kosmonautyki w USA, która jednak przed kilkudziesięciu laty nie zrobiła kariery astronautki: ze względu na płeć.

"Funk jest jedną z kobiet z programu Mercury 13, które przeszły szkolenie astronautyczne w latach 60. XX wieku, ale nigdy nie udało im się dostać w kosmos lub nawet do korpusu astronautów NASA, ponieważ były kobietami. Wtedy wszyscy astronauci NASA byli wojskowymi pilotami i mężczyznami" - wskazywała agencja informacyjna Associated Press.

Teraz, w wieku 82 lat, Wally Funk została najstarszą w historii osobą, która wystartuje w kosmos.

Najmłodszą osobą był natomiast inny pasażer lotu Jeffa Bezosa: 18-letni Oliver Daemen, student fizyki, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej.

Daemen wziął udział w wyprawie w zamian za anonimową osobę, która wcześniej wylicytowała na aukcji internetowej bilet na lot: za 28 mln dolarów. Jak podało Blue Origin, osoba ta nie mogła wziąć udziału w podróży ze względu na "uprzednie zobowiązania".

18-latek ukończył w zeszłym roku liceum, obecnie studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii, ma licencję pilota.

Jak przekazało Blue Origin, Daemena od dzieciństwa fascynują kosmos i rakiety kosmiczne.

Wśród pasażerów lotu był również brat Jeffa Bezosa, Mark Bezos, którego miliarder nazywa swoim najlepszym przyjacielem.