Moskwa jest zainteresowana tym, aby problem kontroli jakości mięsa z Polski został jak najszybciej rozwiązany – stwierdził doradca prezydenta Rosji ds. kontaktów z UE. Siergiej Jastrzembski skrytykował Polskę za szantażowanie Rosji przez blokowanie rozpoczęcia negocjacji o nowej umowie o współpracy UE-Rosja.

Polska postarała się przenieść na barki Unii Europejskiej ciężar problemów, związanych z kontrolą fitosanitarną i weterynaryjną jakości mięsa dostarczanego do Rosji - stwierdził Jastrzembski.

Według jego słów Unia Europejska po raz pierwszy zetknęła się z sytuacją, gdy jeden z jej członków – Polska – swe dwustronne trudności z państwem, które nie jest członkiem Wspólnoty, przekształciła w problem całej UE z Rosją. Ten kryzys nie jest rosyjski, chodzi o problemy Unii Europejskiej - powiedział doradca Putina. Dodał, że stosunki rosyjsko-europejskie stały się zakładnikiem w sytuacji, gdy Warszawa zablokowała rozpoczęcie rozmów o nowej umowie o partnerstwie i współpracy UE-Rosja.

Jastrzembski wyjaśnił, że problem nie leży w jakości polskiego mięsa, które trafia do Rosji, lecz w braku kontroli produkcji mięsnej, która trafia do Polski z krajów trzecich.

Siergiej Jastrzembski uczestniczy w Niemczech w forum poświęconym dialogowi energetycznemu Rosja-UE.