Kraj, gdzie owiec jest dwa razy więcej niż mieszkańców, kraj leżący na wyspie o wielkości jednej trzeciej Polski, kraj gdzie mieszkańców jest tylu co w Katowicach. Islandia została w całości zaoferowana do sprzedaży w brytyjskiej wersji portalu eBay. Nie wiadomo, kto wystawił kraj na sprzedaż.

W Islandii jest specjalny wysłannik RMF FM Paweł Świąder. Posłuchaj, jak opisuje dzień spędzony w stolicy tego kraju Reykjaviku:

Polacy, którzy eksportują swoje towary do Islandii, mogą skorzystać na tamtejszym kryzysie. Korona słabnie, więc ceny większości towarów, które ten kraj musi importować idą w górę. A że Islandczycy przyzwyczaili się do produktów o najwyższej jakości, przedsiębiorcy zaczęli rozglądać się za równie dobrymi, lecz tańszymi zamiennikami. Chodzi nie tylko o żywność, ale też na przykład odzież. Paweł Świąder rozmawiał z jednym z takich przedsiębiorców, który uważa, że polskie produkty mogą odnieść sukces. Posłuchaj:

Globalny kryzys finansowy ciężko dotknął w ostatnich dniach banki islandzkie. W minionych 12 miesiącach kurs islandzkiej korony wobec euro spadł o ponad 70 proc. Eksperci mają wątpliwości, czy środków z kasy państwowej wystarczy na ustabilizowanie zagrożonego sektora bankowego.

W poniedziałek rząd Islandii ogłosił nieograniczone gwarancje dla wszystkich depozytów bankowych - prywatnych i komercyjnych, a we wtorek przejął pełną kontrolę nad systemem bankowym.