Międzynarodowa Organizacja Policji (Interpol) straciła zaufanie do działalności Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) i zawiesiła współpracę - poinformował we francuskim Lyonie sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.

Jak stwierdził, niewątpliwy wpływ na decyzję Interpolu miały zarzuty korupcyjne wysuwane w stosunku do wysokich rangą działaczy piłkarskiej centrali.

FIFA po oświadczeniu Stocka wyraziła nadzieję, że w najbliższym czasie współpraca zostanie podjęta na nowo.

Dokument o współpracy obu organizacji w dziedzinie sportu podpisany został w maju 2011 roku.

Potężny skandal wokół czołowych postaci FIFA

27 maja, tuż przed kongresem FIFA, na zlecenie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości aresztowano w Zurychu siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Chodzi o kwoty sięgające w sumie ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo wszczęli Szwajcarzy, a skupia się ono na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Do nieprawidłowości miało dojść również przy wyborze gospodarzy dwóch wcześniejszych mundiali - w Niemczech (2006) i RPA (2010).

29 maja prezydent FIFA Szwajcar Joseph Blatter, mimo coraz większej krytyki, został wybrany podczas kongresu w Zurychu na swoją piątą kadencję. Cztery dni później w czasie specjalnej konferencji prasowej ogłosił jednak niespodziewanie decyzję o planowanej rezygnacji. Następca Szwajcara ma zostać wybrany między grudniem a marcem 2016 roku.

Prokurator generalny Szwajcarii zapewnił, że decyzja Blattera o rezygnacji ze stanowiska nie miała związku z prowadzonym postępowaniem przeciwko działaczom FIFA.

W 1923 roku podczas kongresu Policji Kryminalnych w Wiedniu powołano Międzynarodową Komisję Policji Kryminalnych. 23 lata później w Brukseli reaktywowano ją, a siedzibę centrali komisji przeniesiono do Paryża. W 1957 roku przyjęto nazwę Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych - Interpol. Kolejnym krokiem było przeniesienie siedziby Sekretariatu Generalnego do Saint-Cloud, a później do Lyonu.

Interpol ma filie w 190 krajach świata. Jego sekretariat generalny pracuje 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, zapewniając m.in. wszechstronną wymianę informacji na temat prowadzonych dochodzeń.


(edbie)