O "pełnej współpracy" ze strony Korei Północnej przy zamykaniu jej reaktora jądrowego w Jongbion mówili inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy powrócili z Phenianu.

Adel Tolba, szef misji MAEA, która przebywała w Korei Północnej od 12 lipca, powiedział dziennikarzom po przylocie do Pekinu, że podczas zakończonego pierwszego etapu prac inspektorów władze Korei Płn. w pełni z nimi współpracowały.

Ekipa udaje się do Wiednia, gdzie mieści się siedziba MAEA, by sporządzić ocenę swojej pracy. W Phenianie od weekendu zastępuje ich druga zmiana inspektorów kierowana przez Polaka Ryszarda Zaruckiego. Przez kolejne dwa tygodnie grupa ta będzie nadzorować ośrodek jądrowy w Jongbion.

W lutym Korea Północna zgodziła się zamrozić pracę reaktora w zamian za pomoc gospodarczą, w tym dostarczenie jej nieodpłatnie z zagranicy paliw ropopochodnych. Za tym powinien nastąpić "trwały" demontaż programu atomowego Phenianu. Kolejna runda rozmów na ten temat w gronie sześciu państw - obu Korei, USA, Chin, Rosji i Japonii, planowana jest na wrzesień. Przed końcem sierpnia spotkają się grupy negocjatorów, które omówią szczegóły techniczne.