W kwaterze głównej NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. Uroczystość odbyła się w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Oba kraje mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle, w krajach członkowskich NATO będzie miał miejsce proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Liczę, że państwa członkowskie NATO szybko ratyfikują protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Kiedy możliwa ratyfikacja?

Stoltenberg przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku ostatnich państw przystępujących do NATO trwała średnio około 12 miesięcy. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie, Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy - powiedział Stoltenberg.

Co zrobi Turcja?

Stoltenberg podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii - powiedział.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji, sekretarz generalny NATO uniknął odpowiedzi.

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Mimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny. Stanie się tak, jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

Erdogan przekazał, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy ze Szwecją i Finlandią. Jak komentuje AP, jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państwa członkowskie.