Rosyjscy żołnierze wycofali się z gruzińskiego portu Poti nad Morzem Czarnym. Gruzińskie władze potwierdziły, że pojazdy z wojskowymi opuściły obóz rozlokowany koło plaży w Poti. Miał on za zadanie kontrolować ruch na morzu między portem a wybrzeżem separatystycznej Abchazji.

Rosja zobowiązała się w poniedziałek do wycofania w ciągu miesiąca wszystkich swoich sił z Gruzji, nie licząc terytorium Osetii Południowej i Abchazji. AFP przypomina, że na mocy porozumienia zawartego przez prezydentów Francji i Rosji, Moskwa powinna do następnego poniedziałku usunąć pięć punktów kontrolnych na linii Poti-Senaki.

W połowie października w Genewie rozpoczną się międzynarodowe rozmowy o konflikcie na Kaukazie. Kompromis nie zmienia jednak pozycji Rosji, która nie zrezygnuje z uznawania niepodległości Osetii Południowej i Abchazji. Dmitrij Miedwiediew mówił niedawno, że dalszy dialog z Osetią Południową i Abchazją jest możliwy tylko jak z niezależnymi podmiotami. W republikach tych pozostaną rosyjskie wojska.