Gruzja pozwała Rosję do Europejskiego Trybunału w Strasburgu za zeszłoroczne deportacje setek Gruzinów – poinformowało gruzińskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Rosja ostrzegła, że pozew może spowodować pogorszenie i tak napiętych już wzajemnych stosunków.

W specjalnym komunikacie napisano, że pozew opiera się na setkach przypadków rażących pogwałceń praw człowieka gruzińskich obywateli i etnicznych Gruzinów przez Federację Rosyjską w czasie ich deportacji. Na razie nie wiadomo, jakiego zadośćuczynienia w tej sprawie oczekują gruzińskie władze od Moskwy.

Strona rosyjska ostrzegła, że pozew może spowodować pogorszenie i tak napiętych wzajemnych stosunków. Takie działania (Tbilisi) raczej nie pomogą w normalizacji relacji między Rosją a Gruzją, do czego dążymy (...) - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Michaił Kamynin.

Według przedstawicieli Gruzji do kraju odesłano co najmniej 2 tys. Gruzinów, uznanych za nielegalnych imigrantów. Niektórzy z nich wracali na pokładzie samolotów transportowych. Siedmiu ludzi, którzy byli ciężko chorzy, nie przeżyło podróży i zmarło np. w ośrodkach deportacyjnych, gdzie nie otrzymali właściwej opieki medycznej.