Chorwacja i Węgry planują złożyć do UEFA wniosek o pokrycie kosztów, jakie ponieśli, przygotowując się do walki o piłkarskie mistrzostwa Europy 2012 - poinformowała chorwacka federacja. Ich wspólna kandydatura nie znalazła poparcia, a turniej zorganizują Polska i Ukraina.

Złożymy wniosek o pokrycie kosztów, jakie ponieśliśmy, kandydując. Wyślemy go w ciągu dwóch dni - zapowiedział prezes chorwackiej federacji Vlatko Marković. Zdaniem lokalnych mediów, Chorwaci i Węgrzy spodziewają się od UEFA zwrotu około dwóch milionów euro.

Powiedziałem Michelowi Platiniemu, że zachowywaliśmy się fair i zainwestowaliśmy dużo pieniędzy w nasz projekt. Wiemy również, że komisja UEFA wyżej od zwycięzców oceniła kandydaturę naszą i włoską. Pieniądze są ważne, ale tu chodzi też o reputację - dodał Marković. Szef federacji poinformował, że ewentualne odszkodowanie zostanie przeznaczone na inne projekty związane z piłką nożną.

Rzecznik UEFA William Gaillard odmówił komentarza na temat rekompensaty - do organizacji nie wpłynął bowiem oficjalny wniosek. To jasne, że decyzja o przyznaniu turnieju Polsce i Ukrainie była politycznej natury. Podjęło ją, w tajnym głosowaniu, polityczne ciało - Komitet Wykonawczy UEFA. Takie głosowanie nie miałoby sensu, gdyby opierało się jedynie na ocenie komisji technicznej. Na tej samej zasadzie rozstrzyga się o przyznaniu prawa do organizacji mistrzostw świata, czy igrzysk olimpijskich. Wszyscy wiedzieli jak przebiega ten proces - wyjaśnił Gaillard.