Jeden z głównych doradców brytyjskiego premiera Gordona Browna do spraw klimatu nabawił się świńskiej grypy. Z tego powodu Michael Jacobs nie mógł uczestniczyć w szczycie G8 we Włoszech. Polityk prawdopodobnie zaraził się w czasie swej roboczej wizyty w Meksyku.

Brytyjski rząd zapewnił, że urzędnik nie miał żadnego bezpośredniego kontaktu z premierem od czasu, gdy rozwinęły się u niego objawy choroby.

W Wielkiej Brytanii z powodu świńskiej grypy zmarło 15 osób. W związku z tym rząd w Londynie ogłosił największy od 50 lat program szczepień. Do końca roku szczepionka przeciwko wirusowi A/H1N1 ma być podana 20 milionom mieszkańców Wysp Brytyjskich. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach i ma objąć całe społeczeństwo.

W Polsce odnotowano już 34 przypadki zachorowań na grypę A/H1N1. Ostatnio wirusa wykryto u młodego małżeństwa z powiatu oświęcimskiego w Małopolsce. Kobieta leży w szpitali w Krakowie; czuje się dobrze. Objawy jej męża były na tyle łagodne, że lekarze nie zdecydowali się go hospitalizować.