Bojownicy związani z nieżyjącym już czeczeńskim dowódcą polowym Szamilem Basajewem przyznali się w oświadczeniu zamieszczonym w Internecie do przeprowadzenia w poniedziałek zamachu na prezydenta Inguszetii Junus-Beka Jewkurowa, w którym zginęły trzy osoby. Sam Jewkurow został ciężko ranny.

Grupa o nazwie Brygady Męczenników Rijadusa Salichijna oświadczyła, że dokonała samobójczego zamachu na prezydenta Inguszetii, byłego oficera rosyjskiego wywiadu, ponieważ wspierał on politykę Kremla na Północnym Kaukazie i z powodu roli, jaką odegrał w czasie drugiej wojny w Czeczenii, rozpoczętej w 1999 roku.

Do zamachu, w którym Jewkurow został ciężko ranny, doszło 22 czerwca na autostradzie Kaukaz w pobliżu stolicy Inguszetii - miasta Magas. Wypełniony materiałami wybuchowymi samochód osobowy stojący na poboczu - lub jadący powoli poboczem - eksplodował, gdy mijała go kolumna prezydenta.

W zamachu zginęli dwaj ochroniarze, a trzech zostało rannych. Wśród rannych jest młodszy brat prezydenta Uwajs Jewkurow, który dowodzi jego ochroną.