Demokratka Catherine Cortez Masto obroniła swój mandat senatora z Nevady, dzięki czemu demokraci zachowają kontrolę nad Senatem w USA - podała agencja AP, opierając się na dotychczas podliczonych głosach. Był to ostatni nierozstrzygnięty pojedynek o Senat. Wciąż nie wiadomo, która z partii będzie miała większość w Izbie Reprezentantów.

Po podliczeniu wyników z 96 proc. komisji, Cortez Masto prowadzi nad republikaninem Adamem Laxaltem 0,5 p.p. (niemal 5 tys. głosów) i według analiz AP i innych mediów jest pewna zwycięstwa w wyścigu.

Cortez Masto, była prokurator generalna Nevady, sprawuje swój mandat od 2016 r. i jest pierwszą kobietą o latynoskich korzeniach w tej izbie. Laxalt jest obecnym prokuratorem generalnym stanu.

Wygrana demokratki oznacza, że jej partia będzie miała w nowym Kongresie co najmniej 50 głosów w 100-miejscowym Senacie (tyle samo mają również obecnie), co pozwoli jej na utrzymanie większości ze względu na to, że w przypadku remisów decydujący głos ma wiceprezydent, będący przewodniczącym izby.

Partia prezydenta Bidena będzie miała szanse na zdobycie kolejnego mandatu, jeśli w drugiej turze wyborów w Georgii 6 grudnia zwycięży dotychczasowy senator Raphael Warnock. Demokrata wygrał swój pojedynek z byłą gwiazdą futbolu Herschelem Walkerem, ale nie zgromadził wymaganej liczby 50 proc. głosów.

Co z Izbą Reprezentantów?

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny rozkład sił w Izbie Reprezentantów. Zwycięzcy nie wyłoniono jeszcze w 20 z 435 wyścigów. Demokraci mają zapewnione 204 mandaty, zaś republikanie - 211, podczas gdy do zdobycia większości potrzeba 218. Według prognozy telewizji NBC News, republikanie są nieznacznymi faworytami, by przejąć kontrolę, ale z przewagą jedynie 3 mandatów.

NIE PRZEGAP: Aktywiści przekonali władze uczelni. Pierwsza taka decyzja na świecie