Czy minister obrony Rosji zna tajemnice polskiego rządu? Według Siergieja Iwanowa, polskie i czeskie władze już dawno podjęły decyzję o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej. Nie chcą się tylko do tego publicznie przyznać ze względu na opinię publiczną.

Rządy Polski i Czech mówią, że konieczne są jeszcze negocjacje z USA. Mówią tak jednak głównie po to, by uspokoić własną, wewnętrzną opinię publiczną. Tak naprawdę decyzje już dawno zapadły, a negocjacje to tylko mydlenie oczu - mówi Iwanow.

Oficjalnie Rosja zapowiada, że po zbudowaniu tarczy Moskwa podejmie adekwatne kroki. Jakie? Nie wiadomo. Specjaliści skłaniają się ku tezie, że w obwodzie kaliningradzkim pojawi się dużo więcej wycelowanych w Polskę rakiet taktycznych, które można wyposażyć w głowice nuklearne.

Czeska Rada Bezpieczeństwa Państwa zgodziła się na rozpoczęcie rozmów z USA w sprawie umieszczenia w Czechach radaru tarczy antyrakietowej. Nie będzie referendum w tej sprawie, decyzję podejmie parlament i prezydent. Według czeskich mediów, jednostka radarowa zostanie umieszczona na terenach wojskowych w okolicach Hradec Kralove lub Ołomuńca.