W Wielkiej Brytanii powstanie nowa generacja elektrowni atomowych – zdecydowała londyńska Izba Gmin. Na Wyspach Brytyjskich funkcjonuje obecnie 14 siłowni jądrowych. Większość z nich ma zostać wycofana z eksploatacji w ciągu najbliższych 20 lat.

Rząd brytyjski nie mógł dalej zwlekać z podjęciem tej decyzji. Zaprojektowanie i zbudowanie nowych reaktorów jest bowiem olbrzymim przedsięwzięciem, podobnie jak wycofanie starych.

W Wielkiej Brytanii powstaną elektrownie atomowe nowej generacji. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd premiera Tony'ego Blaira. Jednym z powodów jest chęć uniezależnienia brytyjskiego rynku energetycznego od gazu z Rosji. Innym jest ochrona środowiska. czytaj więcej

Obecnie reaktory nuklearne produkują 20 proc. energii zużywanej przez Brytyjczyków. Nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych, ale produkują radioaktywne odpady.

Niektórzy politycy zwracają uwagę na wciąż realną groźbę ataków terrorystycznych. Rząd brytyjski po rozważeniu tych faktów doszedł jednak do wniosku, że ochrona środowiska jest kwestią najważniejszą. Nowe elektrownie atomowe na pewno powstaną, będą pilnie strzeżone, a ich odpady bezpiecznie utylizowane.