​Brytyjska Izba Gmin zbierze się w piątek i - co jest wyjątkową sytuacją - w sobotę, aby oddać hołd zmarłej w czwartek po południu królowej Elżbiecie II.

Jak poinformowano, posiedzenie Izby Gmin, podczas którego posłowie wyłącznie będą oddawać hołd królowej, zacznie się piątek w południe i potrwa do godz. 22:00, i kontynuowane będzie w sobotę, również do godz. 22:00. Na początku sobotniego posiedzenia posłowie złożą przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III.

W piątki posiedzenia Izby Gmin zazwyczaj się nie odbywają, gdyż jest to dzień, który posłowie tradycyjnie spędzają w swoich okręgach wyborczych, a posiedzenia w soboty są zupełnie wyjątkową sytuacją. Po raz ostatni miało to miejsce w październiku 2019 r. z powodu głosowania nad umową o warunkach brexitu, a jeszcze wcześniej - w 1982 r. po wybuchu wojny o Falklandy.

Dla nas wszystkich królowa była stale obecna w naszym życiu - tak znajoma jak członek rodziny, a jednocześnie wywierająca spokojny i stabilizujący wpływ na nasz kraj. Większość z nas nigdy nie zna chwili, w której by jej nie było. Jej śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny królewskiej, ale także straszna strata dla nas wszystkich - oświadczył spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.