Nie ma żadnych dowodów na istnienie na terenie Unii Europejskiej tajnych więzień CIA; Komisja Europejska nie zamierza przeprowadzać śledztwa w tej sprawie - oświadczył dzisiaj komisarz do spraw sprawiedliwości Franco Frattini.

Część eurodeputowanych domagała się wszczęcia dochodzenia po publikacjach w amerykańskiej prasie jakoby na terenie między innymi Rumunii i Polski znajdowały się obozy CIA.

Komisja Europejska stwierdziła, że wymienione w artykułach prasowych kraje złożyły już deklaracje, w których kategorycznie zaprzeczyły takim oskarżeniom.

Na początku listopada "Washington Post" napisał, powołując się na anonimowe źródła w rządzie USA i innych krajach, że CIA przetrzymuje obecnie i przesłuchuje czołowych terrorystów Al-Kaidy w jednym z krajów Europy Wschodniej.

"Financial Times" doniósł z kolei, że amerykańska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch twierdzi, iż tajne więzienia CIA mogą się znajdować w Rumunii lub w Polsce, na co wskazują takie dowody jak dokumenty lotów samolotów CIA przewożących więźniów z Afganistanu.