W życie weszła kontrowersyjna ustawa, która zakazuje Amerykanom adopcji dzieci rosyjskich. Dokument wprowadzający nowe prawo został podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina 28 grudnia.

Zobacz również:

Rosyjska ustawa nakłada sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli Federacji Rosyjskiej. Zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Stany Zjednoczone wyraziły "głębokie ubolewanie" z powodu podpisania przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy. Zarzuciły Moskwie, że podjęła decyzję "polityczną", skierowaną przeciw Waszyngtonowi.

Ustawa ta wywołała też kontrowersje w samych władzach Rosji. Skrytykowało ją kilku ministrów, w tym szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

Mocna riposta Putina


Ustawa ta została uchwalona w odpowiedzi na przyjętą w USA tzw. ustawę Magnitskiego. Amerykańska ustawa zabrania przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w więzieniu w 2009 r. adwokata Siergieja Magnitskiego. Zabrania wjazdu także innym rosyjskim urzędnikom, podejrzanym o naruszanie praw człowieka.