Tysiące Albańczyków protestowało na ulicach Prisztiny w Kosowie przeciwko opracowanemu przez ONZ planowi w sprawie przyszłości prowincji. W trakcie demonstracji doszło do starć z oenzetowską policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła swój plan dla Kosowa. Zakłada on przede wszystkim utworzenie na spornym terytorium wieloetnicznego, administrowanego w demokratyczny sposób społeczeństwa z własną konstytucją i symbolami narodowymi. czytaj więcej

W przedstawionym na początku lutego przez specjalnego wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego planie dla Kosowa nie ma słowa "niepodległość". Kosowo ma mieć atrybuty niepodległego państwa, choć pod międzynarodowym nadzorem.

Z kolei kosowscy Albańczycy nie chcą słyszeć o niczym innym, niż o niepodległości prowincji. Nie akceptują zawartego w planie nadzoru międzynarodowego i statusu mieszkających w prowincji 100 tys. Serbów.

Uczestnicy sobotniego protestu żądali prawa do referendum w sprawie niepodległości Kosowa i odrzucenia negocjacji z Serbią. Rozmowy Serbów z Albańczykami na temat ONZ-owskiego planu mają rozpocząć się 21 lutego.