Resort spraw wewnętrznych przekonuje - rozwiejemy wszystkie wątpliwości Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie majowych wyborów prezydenckich. Jak podała PKW, istnieje poważne ryzyko dla prawidłowego prowadzenia przez gminy rejestrów wyborców. Powodem mają być błędy w aplikacji "Źródło" wprowadzonej w marcu do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych. "Źródło" nie współpracuje też z programami wykorzystywanymi przez gminy do sporządzania spisów wyborców.

System Źródło "ożywia" zmarłych

Poważny błąd nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Jak ustalił reporter Grzegorz Kwolek, po wejściu w życie aplikacji "Źródło" mnożą się przypadki..."ożywiania" zmarłych. W rejestrach PESEL i rejestrach mieszkańców pojawiają się jako żywe osoby, których zgon stwierdzono kilka... czytaj więcej

Mamy jeszcze kilka tygodni, będziemy te wszystkie wątpliwości rozwiewać, będziemy współpracować i będziemy pomagać – uspokaja rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak dodaje Woźniak, w najbliższą środę wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy teleinformatyczne spotka się z w tej sprawie z przewodniczącym PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza twierdzi, że od komisarzy wyborczych i z delegatur Krajowego Biura Wyborczego docierają sygnały, że "istnieje poważne ryzyko dla prawidłowego prowadzenia przez gminy rejestrów wyborców, na podstawie których sporządzane są spisy wyborców".

Według PKW powodem tego jest "wadliwość funkcjonowania" wdrażanej przez MSW aplikacji "Źródło", a także problemy we współpracy z tą aplikacją programów wykorzystywanych przez gminy do sporządzania spisów wyborców. To ze "Źródła" pobierane są dane niezbędne do prowadzenia i aktualizacji rejestrów wyborców oraz sporządzenia spisów wyborców.

"Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że sygnalizowała już wcześniej powyższe kwestie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a następnie Prezesowi Rady Ministrów. PKW z całą mocą podkreśla, że zarówno PKW, jak i KBW, nie odpowiadają za funkcjonowanie aplikacji „Źródło” i systemów informatycznych służących do sporządzania spisów wyborców" – napisała PKW w komunikacie.

1 marca MSW połączyło w jeden system (tzw. System Rejestrów Państwowych) najważniejsze polskie rejestry, takie jak PESEL i ewidencja dowodów osobistych. Do tej pory każda z 2,5 tys. gmin w Polsce pracowała na odrębnym systemie i miała dostęp tylko do danych dotyczących jej mieszkańców. Teraz pracownicy urzędów gmin pracują na nowej aplikacji ŹRÓDŁO, która pozwala im przetwarzać dane gromadzone w SRP.

(mpw)