Zakopane liczy niespełna trzydzieści tysięcy stałych mieszkańców. Ale co roku do zimowej stolicy Polski zjeżdża aż kilka milionów gości. Ilu dokładnie? Tego nikt nie wie, podobnie jak nikt nie wie, ile jest w Zakopanem miejsc noclegowych. Co warto zwiedzić i czego posmakować? Na przewodnik po Zakopanem zaprasza reporter RMF FM Maciej Pałahicki.

Jak śmieją się niektórzy, Zakopane to miasto z gumy. Noclegi znaleźć można i w hotelach pięciogwiazdkowych, i w kwaterach prywatnych. Zdarza się, że górale z tabliczkami Nocleg wyczekują turystów już na kolejowych peronach. Posłuchaj relacji naszego reportera:

W XIX wieku pokonanie trasy z Krakowa do Zakopanego trwało aż dwa dni. Poruszano się wozami podobnymi do tych z Dzikiego Zachodu. Dzisiaj wozy mają już konie mechaniczne, ale i tak niejeden kierowca wspomina wielogodzinne korki choćby na zakopiance. Podróż pociągiem zajmuje do czterech godzin, chociaż to tylko sto kilometrów:

Co jada się w Zakopanem? Turyści mają różne kulinarne pomysły. Wystarczy jednak zapyta górala w pierwszej napotkanej karczmie, co warto skosztować. Posłuchaj relacji naszego reportera:

Co jest warte zobaczenia w największym polskim kurorcie górskim? Turyści oczywiście mają swój własny kanon atrakcji. Posłuchaj relacji naszego reportera:

W Zakopanem nie można zapominać o negocjacjach cenowych. Każdy, kto przyjechał do stolicy polskich Tatr, powinien przynajmniej raz w życiu przejechać się dorożką. Jednak jak zapłacić za tę atrakcję, żeby nie przepłacić? Posłuchaj:

Zakopane to jednak też wielki… ośrodek przemysłowy. Na pierwszy rzut oka to dziwne, bo chyba nikt nie kojarzy tej malowniczej miejscowości z górnictwem i hutnictwem. Posłuchaj relacji naszego reportera: