Szczątki pięciu polskich żołnierzy, poległych na Westerplatte zidentyfikowali naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Ich szczątki, a także kilku kolejnych żołnierzy odnaleziono jesienią zeszłego roku podczas badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum II Wojny Światowej.

Informacje o identyfikacji przekazał dziś podczas porannych uroczystości na Westerplatte prezydent Andrzej Duda. Dzisiaj doszło do bardzo poruszającej i sensacyjnej historii - otóż z tych dziewięciu żołnierzy Westerplatte, których odkryliśmy w ramach badań archeologicznych rok temu, pięciu już zidentyfikowaliśmy dzięki pracy Muzeum II Wojny Światowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Zidentyfikowaliśmy pięciu żołnierzy, znanych (teraz) z imienia i nazwiska - mówił w TVP Info Sellin, przypominając, że w czasie porannych uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Polski.

Wiceszef MKiDN zapowiedział też uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte. To będzie najprawdopodobniej rok 2022, kiedy odbędzie się ta uroczystość - podał Sellin.

Jak powiedział reporterowi RMF FM, Kubie Kałudze, prokurator Tomasz Jankowski z gdańskiego oddziału IPN materiał genetyczny pobrany od rodzin przypuszczalnie odnalezionych  żołnierzy nie pozwalał na ustalenie tożsamości  i wydania wiążącej opinii. To ze względu na zbyt daleki stopień pokrewieństwa. Dlatego najpewniej dojdzie do ekshumacji bliższych, zmarłych już krewnych.

Jedna taka ekshumacja już odbyła się przy ustalaniu tożsamości zidentyfikowanych pięciu obrońców Westerplatte. Muszę  podziękować bardzo genetykom za kawał dobrej roboty. Archeologom za ciężką pracę - mówił dziś na Westerplatte, Przemysław Perucki, wnuk brata Bronisława Peruckiego - jednego ze zidentyfikowanych pięciu żołnierzy, którzy zginęli podczas bombardowania Wartowni nr 5 na Westerplatte 2 września.

Badania na półwyspie prowadzone są od 2016 roku

Zidentyfikowane szczątki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, odnaleziono w ubiegłym roku na terenie półwyspu Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita.

Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi na terenie półwyspu prace archeologiczne - to pierwsze kompleksowe badania tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy. 

Opracowanie: