W najbliższych dniach władze Prawa i Sprawiedliwości zamierzają tłumaczyć swoim politykom pomysł obniżenia pensji posłom, senatorom i samorządowcom - dowiedział się reporter RMF FM. Z naszych informacji wynika, że wielu polityków partii rządzącej, o pomyśle Jarosława Kaczyńskiego dowiedziało się dopiero wczoraj, podczas konferencji prezesa PiS. Zostało to źle odebrane w partii.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, dziś z prezesem PiS spotkają się szefowie okręgów, a na poniedziałek zaplanowano rozmowy klubu parlamentarnego.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że na razie grupa parlamentarzystów PiS chce pokazać swoje niezadowolenie podczas poniedziałkowego posiedzenia klubu.

To będą burzliwe rozmowy - usłyszał reporter RMF FM Patryk Michalski od kilku osób - które jednak podkreślają - że jedynym "aktem nieposłuszeństwa" może być list do Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy liczą, że obniżka pensji będzie jednak mniejsza, albo że wejdzie w życie za kilka miesięcy, żeby zdążyli przygotować się do "skromniejszego życia".

Jeden z posłów zasugerował, że po odchudzeniu portfela, jego żona - która dotychczas zajmowała się dziećmi - będzie musiała pójść do pracy. Inny przyznał, że gdyby pięcioro jego dzieci nie było samodzielnych, musiałby zrezygnować z pracy posła.

Politycy PiS żartują również, że będą musieli dorabiać.

Jak jednak usłyszeliśmy - decyzja o obniżce pensji - miała być sygnałem przede wszystkim dla opozycji.

Nagrody na Caritas

Oddanie nagród przez ministrów na Caritas może się okazać dla nich korzystne podatkowo.Taka wpłata jest szczególnym rodzajem darowizny. Jak mówi prawo: "Na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych".

Darowizna - wyjątkowo - może być w stu procentach odliczona od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu PIT. Inne darowizny, co do zasady, można odliczyć w wysokości sześciu procent.

Np. Beata Szydło przyznała sobie 65 tysięcy złotych nagrody brutto. Czyli, netto jest to około 45 tysięcy. Taką kwotę ma wpłacić na Caritas.

Jeżeli skorzysta z ulgi na darowizny, to była szefowa rządu, będzie mogła zaoszczędzić na podatkach około 14 tysięcy złotych. Czyli - pomimo zwrotu - niemal jedna trzecia nagrody może zostać w kieszeni Beaty Szydło.

Prezes PiS zapowiada projekt obniżenia pensji posłom i senatorom

Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu -  tak w czwartek o nagrodach dla ministrów powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał także, że szykuje projekt obniżenia pensji poselskich i samorządowych.

Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu zdecydowali się na przekazanie swoich nagród  - tutaj terminem będzie połowa maja - na cele społeczne do Caritasu - dodał prezes PiS. Ale to jest, proszę państwa, za mało - zaznaczył.

W związku z tym komitet polityczny PiS - na mój wniosek - ustalił, że do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt obniżenia pensji poselskiej o 20 proc., wprowadzenia nowych limitów obniżających dla wójtów, burmistrzów, marszałków, starostów, a także dla ich zastępców - mówił Jarosław Kaczyński. Dodał także, że chce, by zostały zniesione "wszelkie dodatkowe świadczenia dla urzędników spółek Skarbu Państwa". Proszę pamiętać, że te świadczenia są często na poziomie pensji - podkreślił.

Będziemy egzekwować z całą stanowczością dyscyplinę w tych sprawach - podkreślił Kaczyński. Jeżeli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo powtarzam, one w większości wypadków muszą być podjęte poprzez ustawy, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej, traci szansę na dalszy udział w polityce - oświadczył szef PiS.

Będzie dużo, dużo skromniej (...) Społeczeństwo oczekuje skromności i ta skromność będzie wprowadzana - przyznał. Vox populi, vox Dei. Głos ludu, głos Boga - zakończył.

(ug)