Przyszła zima - zapełniają się schroniska i noclegownie Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W schronisku zajętych 28 łóżek, a wolnych - 7. W całodobowej - ze względu na pandemię - ogrzewalni zajętych jest 19 z 30 miejsc.

Będzie gorzej. Mroźne noce przed nami - mówi prezes Bractwa Monika Zielińska. To pierwsze tak naprawdę prawdziwie zimowe warunki. Przyjmujemy wszystkich potrzebujących. Nawet niezaszczepionych. Ci jednak obowiązkowo muszą wykonać na nasz koszt test na koronawirusa. Musimy minimalizować ryzyko. Cieszymy się, że nasza mikołajkowa akcja szczepień spotkała się ze sporym odzewem. Wczoraj zaszczepiło się 41 osób. Już wcześniej zdecydowana większość korzystających z naszej pomocy było zaszczepionych - mówi Zielińska.

Co jest potrzebne? Jak zwykle środki czystości, higieny osobistej, ciepła bielizna, czapki, szaliki, rękawiczki, zimowe buty i pieniądze. Radykalnie wzrosły koszty funkcjonowania schroniska. Szczególnie wysokie są rachunki za ogrzewanie - mówi Zielińska.

Rachunek za gaz przyszedł na kwotę 7 tys., a za kuchnię i biuro - 12 tysięcy. Nigdy nie było takiej kwoty za gaz, a jeszcze prawdziwej zimy nie ma - mówi Monika Zielińska. Od zeszłego roku koszt wzrósł 2,5 razy.

W tamtym roku Bractwo miało bardzo dobrą ofertę promocyjną z gazowni. Natomiast w tym roku operator nie chciał dać żadnej promocji, ponieważ przy tak rosnących cenach gazu, obawiał się, że cena gazu w zakupie będzie wyższa niż to, co zaoferuje Bractwu - podkreśla Zielińska.

W tym roku i w tamtym dostaliśmy dotację z Urzędu Miasta na funkcjonowanie. Od 4-5 lat kwota jest niezmienna. Nikt nie bierze pod uwagę corocznego wzrostu wynagrodzenia pracowników, wzrostu mediów i inflacji. W 2020 roku do schroniska musieliśmy dołożyć 80 tys. zł - mówi Zielińska.

W tym roku również są braki.

Z dotacji mieliśmy wykalkulowaną kwotę na jedzenie w wysokości 4 zł na jedną dorosłą osobę na trzy posiłki dziennie - mówi prezes. Dlatego konieczne są zbiorki żywności i proszenie sklepów o żywność o kończącym się terminie przydatności do spożycia.

Opracowanie: