Turystyczne wysokogórskie przejścia graniczne w Tatrach oraz szlaki turystyczne po stronie słowackiej położone powyżej schronisk są od dzisiaj otwarte dla turystów po zimowej przerwie. Co roku, od początku listopada do połowy czerwca Słowacy zamykają wszystkie szlaki turystyczne położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk ze względu na ochronę przyrody.

Bardzo trudne jak na tę porę roku warunki czekają na turystów w Tatrach. Ratownicy TOPR apelują o rozsądne planowanie górskich wycieczek i niewybieranie się na częściowo jeszcze pokryte śniegiem wysokogórskie szlaki. Ich zdaniem nieodpowiednie przygotowanie i brak świadomości zagrożenia, jakie... czytaj więcej

Korzystać z wysokogórskiego przejścia granicznego może każdy, kto ma przy sobie dowód osobisty lub paszport. Granicę w Tatrach można przekraczać m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy.

W tym roku, ze wzglądu na ochronę przyrody zostało zamknięte turystyczne przejście graniczne prowadzące przez Tomanową Przełęcz.