Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wybory wewnętrzne w partii potwierdziły jego przywództwo. Działacze w całym kraju wybierali w sobotę także szefów swoich lokalnych struktur. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wygrał z Agnieszką Pomaską wybory na szefa PO w regionie pomorskim. Z kolei szefem Platformy na Dolnym Śląsku został poseł Michał Jaros - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Wojciech Saługa pozostanie przewodniczącym regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej.

W PO odbyły się wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego partii.

Z wpisu posłanki KO Agnieszki Pomaskiej na Twitterze wynika, że wybory na szefa PO w regionie pomorskim wygrał Mieczysław Struk

Gratulacje dla nowego Przewodniczącego Regionu Pomorskiego PO @strukmieczyslaw. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie w tych ostatnich tygodniach. Mile wspominam wszystkie spotkania w pomorskich powiatach. Do zobaczenia na kolejnych! - napisała Agnieszka Pomaska na Twitterze.

Przed wyborami posłankę wsparł m.in. lider PO Donald Tusk


Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że szefem Platformy w regionie dolnośląskim został Michał Jaros. Pokonał on prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, któremu poparcia udzielili m.in. lider PO Donald Tusk, były lider i p.o. szefa dolnośląskich struktur Grzegorz Schetyna oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Poseł Michał Jaros w sobotę wieczorem zamieścił na swoim Twitterze tylko jedno słowo: "Dziękuję!". Oficjalne wyniki mają być podane za jakiś czas.

Posła Michała Jarosa popierali natomiast m.in. senator Bogdan Zdrojewski i poseł Robert Kropiwnicki.

Szefem regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej pozostanie Wojciech Saługa. Pokonał prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, otrzymując 67,2 proc głosów.

"Dziękuję za Wasze głosy! Ruszamy do pracy, bo cel jest jeden #WygramyŚląskie" - napisał na Twitterze Saługa. 

Sam Saługa, który był także dotąd szefem regionu, potwierdził w rozmowie z PAP, że otrzymał 802 głosy, a jego rywal, Arkadiusz Chęciński 391 głosów.

Przed wyborami poparcia Sałudze udzielili: Borys Budka, europosłowie Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz posłowie: Izabela Leszczyna, Krystyna Szumilas, Gabriela Lenartowicz, Tomasz Głogowski i Wojciech Król. Jego rywala, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego wspierali zaś samorządowcy, m.in. Rafał Trzaskowski.

Jakie wyniki w innych regionach?

W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Poseł Jacek Protas pozostanie szefem regionu warmińsko-mazurskiego PO. Pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia, uzyskując 72 proc. głosów.

Były poseł Stanisław Żmijan został przewodniczącym PO w regionie lubelskim, ze znaczną przewagą pokonując dwóch rywali, Piotra Górskiego i Grzegorza Nowakowskiego.

Poseł Krzysztof Truskolaski został nowym szefem Platformy Obywatelskiej w Podlaskiem. Był tam jedynym kandydatem. W wyborach nie startował dotychczasowy wieloletni szef PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został przewodniczącym partii w regionie, a poseł Arkadiusz Marchewka - w Szczecinie.

Na szefa świętokrzyskich struktur partii został wybrany Artur Gierada. Poparło go 97 proc. głosujących. Był jedynym kandydatem ubiegającym się o stanowisko przewodniczącego.

Szczegółowe wyniki wyborów w lokalnych strukturach PO mają być znane w niedzielę.