USA i Wielka Brytania planują wielki desant morski na Irak z rejonu Zatoki Perskiej – donosi brytyjski dziennik „Sunday Telegraph”. Ma to być pierwszy etap irackiej operacji lądowej. Wielka Brytania miałaby skierować do inwazji swoją elitarną jednostkę z 3. Brygady Królewskich Marines. Z kolei Pentagon planuje w pierwszych dniach ewentualnego ataku przerzucić wojska do płn. Iraku.

Według gazety brytyjskie siły mogą zaatakować Irak od strony południowej, a ściślej mówiąc, strategiczny port Basra. Atak z morza miałby dla aliantów dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, nie musieliby otrzymać zgody na stacjonowanie na terenie państwa graniczącego z Irakiem, a po drugie, uniknęliby irackiego ataku na duże zgrupowanie swoich wojsk.

Tymczasem amerykańska prasa pisze o zamiarach Pentagonu, który planuje otworzyć w północnym Iraku drugi frontu. Według źródeł, na które powołuje się „The Los Angeles Times”, Amerykanie rozważają w pierwszych dniach ewentualnej inwazji na Bagdad przerzucenie tysięcy żołnierzy śmigłowcami z Turcji do północnego Iraku. Ich zadaniem byłoby przejęcie kontroli nad polami naftowymi oraz stabilizacja sytuacji w regionie kontrolowanym obecnie przez kurdyjską opozycję.

W związku z tym Stany Zjednoczone zabiegają o zgodę rządu w Ankarze na wykorzystanie do tego celu tureckich baz wojskowych.

Z kolei, jak pisze „The New York Times”, w samym północnym Iraku trwają już działania amerykańskiego wywiadu. Grupy agentów CIA nawiązują kontakty z kurdyjskimi przywódcami, a także zajmują się rozpoznaniem sytuacji. Amerykanie prowadzą też nabór osób, które mogłyby być przewodnikami i tłumaczami oddziałów aliantów po ich wkroczeniu do Iraku.

Jednocześnie, od wczoraj, tysiące żołnierzy uczestniczy w manewrach w Kuwejcie - największych w tym rejonie od czasu wojny w Zatoce Perskiej.

Foto: Archiwum RMF

10:30